Infografika przedstawia rysunek techniczny nowo powstającego wiaduktu na ul. Składowej w Stargardzie. Na rysunku są zaznaczone jego parametry techniczne.

PLK rozpoczynają przebudowę wiaduktu przy ul. Składowej w Stargardzie

30 czerwca 2021

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają przebudowę wiaduktu kolejowego przy ulicy Składowej w Stargardzie. Prace wymagają wprowadzenia zmian w organizacji ruchu od 5 lipca. Dla kierowców zostaną wyznaczone objazdy. Wykonawca uzgodnił je z zarządcą drogi. Zakończenie pierwszego etapu prac na wiadukcie przy ulicy Składowej planowane jest do końca października 2021 roku. Prace będą prowadzone na jednej połowie wiaduktu, dzięki czemu utrzymany zostanie ruch pociągów pasażerskich i towarowych.

W miejsce starego wiaduktu powstanie nowa przeprawa o bardziej wytrzymałej konstrukcji, która zapewni większy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Obiekt zostanie poszerzony, dzięki czemu kierowcy zyskają szerszą jezdnię, a dla pieszych i rowerzystów powstaną chodniki oraz ścieżka rowerowa. Konstrukcja obiektu będzie także dostosowana do planowanej obwodnicy drogowej Stargardu. Pozwoli to na usprawnienie komunikacji w mieście i wyprowadzenie częściowo ruchu samochodów z centrum poza miasto.

Przebudowa wiaduktu na ulicy Składowej w Stargardzie realizowana jest w ramach wartej ponad 4 miliardy złotych modernizacji linii Poznań – Szczecin, współfinansowanej z programu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF).

Efektem inwestycji na trasie ze Szczecina do Poznania będzie zwiększenie prędkości pociągów do 160 km/h. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń najszybsze pociągi pojadą między stolicami Wielkopolski i Pomorza Zachodniego nawet o około 50 minut krócej, poniżej 2 godzin. Zwiększy się komfort podróży i dostęp do kolei. Bezpieczeństwo poprawią nowe Lokalne Centra Sterowania w Poznaniu i Stargardzie.

Pasażerowie zyskają nowe perony na 32 stacjach i przystankach. Wyższe platformy ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągów i umożliwią korzystanie z kolei także osobom mającym trudności z poruszaniem się. Komfort zapewni między innymi antypoślizgowa nawierzchnia wraz ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących, zadaszenie, ławki i jasne oświetlenie.

Zakończenie prac zasadniczych planowane jest w drugiej połowie 2022 roku.

Infografika przedstawia rysunek techniczny nowo powstającego wiaduktu na ul. Składowej w Stargardzie. Na rysunku są zaznaczone jego parametry techniczne.

Stargard: otwarcie przejazdu pod wiaduktem na ul. Wyszyńskiego
Wielkopolska: W Drawskim Młynie łatwiej wsiadamy do pociągów